Jak odróżnić zwykły spadek formy od objawów depresji? Kiedy nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty – radzi Dagmara Wajs, lekarka, ekspert allecco.pl.
Depresja
- Depresja – objawy
- Leki na depresję
- Jak wyjść z depresji?
Depresja – objawy
Depresja jest zespołem zaburzeń psychicznych objawiających się przede wszystkim spadkiem nastroju, przygnębieniem, niemożliwością radzenie sobie z emocjami, brakiem chęci podejmowania codziennych działań i obowiązków, ogólnym spadkiem energii, a także zaburzeniami poczucia własnej wartości oraz pognębiającym się uczuciem przewlekłego smutku. Depresji często towarzyszą zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji oraz postrzeganie otaczającego świata i przyszłości w „czarnych barwach„. Depresja ma podłoże genetyczne, ale może również być następstwem przewlekłego stresu, zakażeń wirusowych mózgu, czy czynników psychologicznych i społecznych.
O depresji z roku na rok słyszy się coraz częściej i wzrasta procent zachorowań na nią w populacji. Najczęściej dotyka ona dwóch grup wiekowych tj. między 15 a 30 rokiem życia, co związane jest z weryfikacją realizacji planów i celów, a oceną stopnia ich realizacji w czasie rzeczywistym oraz u osób powyżej 50 roku życia, co z kolei może być wynikiem zmiany sytuacji życiowej np. usamodzielnieniem się dzieci i brakiem poczucia bycia potrzebnym, pogorszeniem sytuacji finansowej, czy śmiercią osób z najbliższej rodziny.
Bardzo charakterystyczne zwłaszcza w zaawansowanej depresji są myśli samobójcze, często osoby cierpiące na to schorzenie podejmują próby samobójcze, a część pacjentów z ciężką odmianą depresji umiera wskutek samobójstwa.
Leki na depresję
Pierwsze objawy depresji można niwelować stosując leki zawierające w składzie wyciąg z dziurawca np. Deprim, Deprim Forte w postaci tabletek lub w postaci ziół do picia np. Dziurawiec fix. Ponadto zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego np. Folik, Kwas Foliowy, który reguluje pracę układu nerwowego w organizmie człowieka oraz kwasów omega 3 np. Omega 3, Gold Omega 3, które są budulcem tkanki mózgowej oraz wpływają na syntezę dopaminy i hormonów.
Również nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta. Powinna ona zawierać zbilansowane ilości węglowodanów ( nawet zalecana jest czekolada ), tryptofanu, który występuje w takich produktach jak jaja, ryby, ser żółty i odpowiedzialny jest za powstawanie serotoniny wpływającej na pozytywny nastrój oraz witaminy z grupy B występujących w kaszy gryczanej, grochu, fasoli, orzechach, warzywach liściastych, których niedobór może skutkować obniżeniem nastroju i może przyczyniać się do rozwoju depresji.
Jak wyjść z depresji?
Leczenie depresji jest zazwyczaj złożone i długotrwałe. Obejmuje ono zarówno psychoterapię , jak również leczenie farmakologiczne. Leki przeciwdepresyjne dobierane są indywidualnie do pacjenta i wydawane są z przepisu lekarza, a na pozytywne rezultaty ich przyjmowania zazwyczaj należy poczekać kilka tygodni. Szybsze efekty może przynieść psychoterapia, która ma na celu rozpoznanie przyczyny depresji oraz próba zmiany procesów myślowych pacjenta w konkretnych sytuacjach, a w dalszej przyszłości zmiany myślenia o sobie i otoczeniu. W tym okresie leczenia bardzo ważne jest wparcie najbliższych osób i ich zrozumienie dla osoby cierpiącej na depresję.
Nawet jeżeli zauważalna jest poprawa, depresja jest chorobą mającą skłonności do nawrotów.
Samych pogodnych dni i pogody ducha...
mgr farm. Olga Piwko
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.