Sucha i ziemista cera, sińce pod oczami, widoczne zmarszczki i ciągłe problemy ze skórą – co może być przyczyną? Stres! Istnieją jednak skuteczne sposoby, by niwelować jego objawy oraz przywrócić zdrowie, urodę i blask w oku – zapewnia ekspert allecco.pl.
Jak pokonać stres?
W obecnych czasach życie w ciągłym biegu, pogoń za karierą, pieniądzem, chęć osiągnięcia jak najwięcej w jak najkrótszym czasie doprowadza nas do pogorszenia zdrowia psychicznego, a tym samym naraża nas na stres. Objawy mogą być różne i zależą od indywidualnych warunków każdego z nas. Jak sobie z nim poradzić? Radzi ekspert allecco.pl.
- Wpływ stresu na organizm
- Jak pokonać stres?
- Tabletki na stres
Wpływ stresu na organizm
Sygnałami alarmowymi są: huśtawki nastroju, napady złości lub agresji, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia snu, tiki nerwowe, zaburzenia pamięci, rozdrażnienie, zamknięcie się w sobie, pochłanianie ogromnej ilości pokarmów lub brak apetytu, pociąg do alkoholu, sięganie po inne używki np. narkotyki, papierosy.
Symptomy te doprowadzają do degradacji naszego organizmu, która przejawia się m.in. w częstych przeziębieniach, infekcjach, kłopotach z oddychaniem oraz ucisku w klatce piersiowej. Mogą towarzyszyć również bóle głowy: migrenowe jak i ciśnieniowe. Zaburzenia gospodarki hormonalnej objawiające się niechęcią seksualną, zaburzeniami erekcji oraz zaburzeniami miesiączkowania. Występować mogą również problemy skórne (nadmierna potliwości), jak i problemy ze snem (bezsenności lub wybudzaniu w trakcie snu). Stres wpływa na naszą wagę powodując szybką jej utratę lub nadmierne przybieranie. Ciągłe narażenie na stres, może doprowadzić nas do powolnej śmierci, dlatego należy powziąć z nim walkę.
Jak pokonać stres?
Nie ma uniwersalnej metody pokonania stresu, ale warto próbować i podejmować kolejne kroki, aby osiągnąć wewnętrzny spokój i zadowolenie. Przede wszystkim zdrowa dieta czyli bogata w warzywa i owoce. Antystresowo działa: seler naciowy, orzechy włoskie, jajka, ziemniaki, pomarańcze, fasolka szparagowa, czarne porzeczki, dlatego warto wprowadzić je do codziennej diety.
Pierwiastki działające antystresowo, takie jak magnez, możemy uzupełniać stosując następujące preparaty: Magne B6, Maglek B6, ZDROVIT Magnez z Witaminą B6, DOPPELHERZ AKTIV Magnez-B6 Forte.
W sytuacjach stresowych należy dużo pić, ponieważ wtedy nasz organizm się poci tracąc przy tym cenne pierwiastki. Proponujemy picie herbatek relaksujących z melisy, lawendy, chmielu, kozłka lekarskiego albo mieszanek ziołowych.
Dla lepszego samopoczucia należy także zmniejszyć spożycie kawy, ponieważ częste jej picie zwiększa stres. Odstawić napoje alkoholowe.
Przebywanie na świeżym powietrzu i głębokie oddychanie działa odprężająco i dotleniająco, dlatego należy regularnie wietrzyć pomieszczenia zamknięte (np. mieszkanie, biuro). Warto sprawiać sobie małe przyjemności np. stosować aromaterapie, zapalić świeczki, posłuchać muzyki, poczytać książkę jednym słowem robić wszystko co odciągnie nasze myśli od stresu.
Tabletki na stres
Jeżeli jednak nadal czujemy dyskomfort to w aptece znajdziemy preparaty, które pomogą nam się wyciszyć. Są to produkty ziołowe, najczęściej na bazie melisy, chmielu, waleriany, dziurawca. Nie otumaniają i nie zaburzają pracy układu nerwowego, występują w postaci tabletek, kapsułek lub drażetek: (NeoMag Stres, Stresstopper, Neopersen forte, NervoCalm , Benospokój) lub nalewki w postaci płynnej na bazie alkoholu, dlatego nie należy ich stosować podczas prowadzenia urządzeń mechanicznych oraz stosując niektóre leki: (Krople walerianowe, Melis-tonic, Melisana Klosterfrau, Melissed syrop).
Spróbuj odebrać władzę niepotrzebnemu napięciu i odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Jeżeli pomimo starań nie osiągasz zadowolenia, porozmawiaj z najbliższymi, czasami wystarczy szczera rozmowa, by osiągnąć wewnętrzny spokój i relaks.
Weź sprawy w swoje ręce i nie pozwól, aby stres zdominował Twoje życie.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.