Przeziębienie to najczęstsza choroba, jaka przytrafia się w sezonie jesienno-zimowym. Jest wywołana przez różne wirusy i bardzo łatwo się nią zarazić. Niekiedy bywa nawet tak, że chorujemy kilka razy w roku na przeziębienie, bądź grypę. Lecząc przeziębienie, czy grypę możemy walczyć z ich męczącymi objawami, a także z przyczyną zakażenia – wirusami. W tej kategorii znaleźć można leki z obu z grup, w tym saszetki i tabletki na przeziębienie, syropy dla dorosłych i dzieci oraz leki przeciwwirusowe.
Kategorie
Przeziębienie zaczyna się zwykle 1 – 2 dni od zakażenia, jego pierwszym objawem bywa często złe samopoczucie. Następnie pojawia się wyciek z nosa oraz kichanie, ból gardła, a infekcji towarzyszy stan podgorączkowy, nie przekraczający zwykle 38°C.
W przypadku grypy występuje gwałtowne osłabienie pacjenta, wysoka gorączka dochodząca nawet do 40°C, a także ból mięśni i stawów. Katar, czy ból gardła pojawiają się rzadziej, a jeśli nawet to w późniejszej fazie choroby. Częściej zaś pacjencie skarżą się na suchy, męczący kaszel.
W przypadku przeziębienia katar zwykle najpierw jest wodnisty i przeźroczysty. Z czasem gęstnieje i staje się zielonkawy lub żółty. Przeważnie pojawia się także już w pierwszych dniach choroby. Kaszel po przeziębieniu może utrzymywać się jeszcze przez kilkanaście dni, nawet do 3 tygodni. Leczenie trwa najczęściej 7-10 dni. Objawy przeziębienia, takie jak:
są najbardziej odczuwalne w 3-4 dniu choroby, następnie tracą na sile i z każdym dniem pacjent czuje się coraz lepiej.
Co na przeziębienie rekomendują lekarze i farmaceuci? To przede wszystkim:
Grypa to bardziej złożona, trudniejsza do leczenia i niebezpieczna choroba. W pierwszych dniach łatwo pomylić ją z przeziębieniem. Jeśli jednak utrata sił następuje z dnia na dzień, a objawom towarzyszy uczucie drżenia mięśni i ból stawów, prawdopodobnie masz do czynienia właśnie z grypą. Katar nie zawsze występuje, a jeśli już się pojawia, to najczęściej jest dość łagodny. Charakterystyczne są napady suchego kaszlu. W odróżnieniu od przeziębienia grypa może prowadzić do powikłań, nawet śmiertelnych. Dlatego już przy wystąpieniu pierwszych objawów trzeba przyjąć leki na grypę. Powinny być to preparaty:
Leczenie grypy jest również dłuższe: choroba może trwać nawet do 14 dni.
Leczenie powinno z jednej strony niwelować dokuczliwe objawy. Oznacza to, że na lejący katar można zastosować krople do nosa, na ból gardła przeciwzapalne pastylki do ssania, a na kaszel syrop. Sprawdzają się również w takich przypadkach saszetki i tabletki na przeziębienie, które niwelują katar oraz działają przeciwgorączkowo. W momencie przeziębienia można zastosować leki przeciwwirusowe dostępne bez recepty lub preparaty wspomagające układ immunologiczny. Natomiast grypa, jako poważniejsza choroba, dająca wiele komplikacji, powinna zostać skonsultowana z lekarzem, który oprócz leczenia objawów grypy zleci również specjalistyczne leki dostępne na receptę. W każdym przypadku ważne jest odpowiednie nawodnienie pacjenta oraz odpoczynek.
Domowa apteczka powinna być wyposażona w leki na przeziębienie i grypę:
Wybór preparatów na te dwie choroby jest spory. Leki różnią się zawartością substancji czynnych, wielkością opakowania, a także formą. Mogą mieć postać saszetek do rozpuszczenia w wodzie, czopków, syropów lub tabletek do połknięcia. Są również podzielone na środki dla dorosłych oraz dla dzieci. Warto od samego początku wystąpienia objawów zadziałać wielotorowo i przyjmować preparaty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i podnoszące odporność.
Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, trzeba zgłosić się do lekarza. Konieczne może okazać się zastosowanie silniejszych, specjalistycznych leków na receptę.
Przeziębienie i grypę łatwo ze sobą pomylić - objawy mogą wydawać się podobne. Dlatego warto zapamiętać kilka charakterystycznych symptomów, które pomogą je rozróżnić.
Przeziębienie
Grypa
Podstawą do powrotu do zdrowia jest odpoczynek i przyjmowanie skutecznych leków.