Kategorie
Zdarza się, że w wyniku braku właściwego składu soków trawiennych min. odpowiedniej ilości laktozy dochodzi do wzrostu ciśnienia w poszczególnych odcinkach układu pokarmowego.
Przyczyną wzdęć może być niewłaściwa i ciężkostrawna dieta, nadmierny stres i przemęczenie oraz mogą towarzyszyć chorobom wątroby, trzustki, jelit, dróg żółciowych oraz chorobom układu nerwowego. Do wzdęć dochodzi również przy nietolerancji przez organizm glutenu oraz przy zaparciach i biegunkach. Wzdęciom mogą towarzyszyć bóle brzucha, nudności, skurcze jelit, częste oddawanie gazów.
Aby naturalnie zapobiegać wzdęciom, należy ograniczyć spożywanie niektórych pokarmów takich jak: wzdymające warzywa np. kapusta, kalafior, groch, fasola, cebula, miodu, owoców, soków owocowych , potraw smażonych. Ponadto należy wykluczyć napoje gazowane ponieważ zawierają one dwutlenek węgla powodujący wzdęcia. Produkty dozwolone, a wręcz zalecane to: produkty bogate w błonnik np. pieczywo graham i razowe, młode warzywa, suszone figi, morele, śliwki, porzeczki, maliny, orzechy, kasze, otręby.
Nadmierne gromadzenie się gazów można także ograniczyć stosując preparaty zawierające symetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zawartych w masach pokarmowych i śluzie układu pokarmowego np. Espumax, Espumisan, Ulgix Wzdęcia. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także naturalne zioła działające wiatropędnie np. koper włoski, kminek zwyczajny, szałwia lekarska, rumianek pospolity, czy w postaci saszetek do zaparzania np. Koper Włoski fix, Szałwia fix, Rumianek fix lub w postaci ziół sypkich do zaparzania np. Owoc Kminku. Allecco.pl posiada szeroki asortyment preparatów, które zmniejszają dyskomfort związany ze wzdęciami.
Na wzdęcia brzucha najczęściej stosuje się dimetykon/symetykon, czyli środek, który rozbija cząsteczki nagromadzonych gazów, zmniejszając ich napięcie powierzchniowe. Sprzyja to ich usuwaniu z przewodu pokarmowego.
Co na wzdęcia może jeszcze pomóc, gdy brzuch staje się nieprzyjemnie twardy i napięty? Rekomenduje się zioła, które przyjmuje się zarówno w postaci tabletek, jak i naparów. Gazy w jelitach udaje się wyeliminować, sięgając po anyż, kminek, miętę i koper włoski. Warto mieć je w domowej apteczce, ponieważ problemy trawienne występują stosunkowo często.
Gazy w jelitach najczęściej powstają wskutek spożywania produktów ciężkostrawnych oraz tłustych dań. Niekiedy stanowią efekt zaburzeń mikrobioty jelitowej. „Dobre” bakterie kwasu mlekowego uczestniczą w procesach trawiennych, zapobiegając wzdęciom. Ich niedobór ma negatywny wpływ na układ pokarmowy. Biorąc to pod uwagę, na wzdęcia coraz częściej zaleca się probiotyki. Uzupełniają one mikrobiotę jelitową o żywe i starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii oraz drożdży. Korzystny wpływ tych mikroorganizmów na zdrowie został potwierdzony w badaniach.
Choć najczęściej wybierany lek na wzdęcia to symetykon, to pomocne okazują się także enzymy trawienne. Niekiedy gazy w jelitach powstają wskutek braku proteaz, lipaz i amylaz. Sięgając po tabletki na wzdęcia z enzymami trawiennymi przed spożyciem posiłku, w naturalny sposób wspiera się przewód pokarmowy. Zapobiega to powstawaniu dyskomfortu. Cukry złożone, tłuszcze i białka zostają rozłożone na związki proste, które następnie organizm włącza w szereg przemian metabolicznych. Enzymy trawienne na wzdęcia można nabyć w aptece allecco.pl.
Lekarze rekomendują, aby wspomagająco na wzdęcia zażywać leki spazmolityczne.
Wiele osób z powodzeniem stosuje domowe sposoby na wzdęcia. Obejmują one m.in. zmianę nawyków żywieniowych. Zaleca się, aby ludzie, którzy skarżą się na gazy w jelitach, unikali roślin strączkowych, kapustnych i cebuli. Wspomniane warzywa nastręczają najwięcej trudności trawiennych.
Dobre rezultaty na wzdęcia przynosi też masaż brzucha. Szczegółowy instruktaż można znaleźć w internecie oraz w poradnikach dla rodziców. Małe dzieci często miewają wzdęcia, które łagodzi odpowiednie uciskanie brzucha.
Na wzdęty brzuch warto stosować termofor i ciepłe okłady. Łagodzą one napięcie mięśni i niwelują dyskomfort, który mu towarzyszy.